Najstarszy odpust Warszawy
Odpust w Zielone Świątki ściągał niegdyś na Bielany niemal całą Warszawę. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Najstarszy odpust Warszawy

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

GOSC.PL

publikacja 04.06.2022 23:54

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego na Bielany przypłynie tratwa z obrazem św. Brunona z Kwerfurtu. Po odpustowej Mszy św. zaplanowano kiermasz rękodzieła oraz swojskiego jadła, potańcówkę i liczne atrakcje dla dzieci.

Odpust parafialny z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) w Lesie Bielańskim to tradycyjne Święto Bielan od XVII w., sięgające królów Władysława IV i Jana Kazimierza. Po raz pierwszy odpust na Bielanach odbył się w 1673 r., gdy ustanowił go papież Klemens X specjalną bullą. Z kościoła św. Jana na Starówce przypłynął wtedy obraz św. Bonifacego. Wizerunek ten zdjęto z ołtarza w kolegiacie warszawskiej i procesjonalnie poniesiono przez Rynek Starego Miasta ku kościołowi ojców dominikanów, a następnie ul. Mostową do Wisły. Procesji przewodniczył biskup nominat płocki Bonawentura Madaliński. Przy muzyce i pieśniach nabożnych krypa z darem królewskim popłynęła ku Bielanom, gdzie wobec króla Michała Korybuta biskup dopełnił uroczyście poświęcenia ołtarza. Od tej pory odpust w Zielone Świątki ściągał na Bielany niemal całą Warszawę. W 1766 r. na zabawę przybył król Stanisław August.

Do tej tradycji od kilku lat powraca ks. Wojciech Drozdowicz, kultywując zwyczaj najstarszego odpustu Warszawy. O godz. 11 wyruszy procesja do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP parafii pw. bł. Edwarda Detkensa spośród Stu Ośmiu Męczenników. Towarzyszyć jej będzie orkiestra dęta z Goraja. Po procesyjnym przeniesieniu obrazu, ok. godz. 12, rozpocznie się Msza św. w kościele pokamedulskim.

- Dzięki uczestnictwu w Mszy i spełnieniu warunków przewidzianych przez Kościół będzie można uzyskać odpust. Po Eucharystii zapraszam na tańce i zabawę. Będziemy też czytać piąty rozdział "Pana Wołodyjowskiego" Henryka Sienkiewicza, w którym znajduje się opis tego, jak Zagłoba "wydobywa" pana Michała z klasztoru kamedułów - zaprasza bielański proboszcz.

W godz. 10-15 zaplanowano kiermasz rękodzieła nowoczesnego i ludowego oraz swojskiego jadła na terenie parafialnym i Dobrego Miejsca. Ok. 13.15 rozpocznie się potańcówka. Po polkach, oberkach, starych walcach, tangach i fokstrotach w rytm muzyki granej przez Gminną Orkiestrę Dętą z Goraja będzie można zwiedzić pokamedulski kompleks z kustoszem Muzeum Archidiecezji Warszawskiej dr Ewą Korpysz, wziąć udział w zajęciach z piłki nożnej z klubem piłkarskim Hutnik, odwiedzić leśną modelarnię, poskakać na dmuchańcach, pomalować twarz lub puszczać wielkie mydlane bańki czy stworzyć własnego pluszaka.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..