Urodził się około 604 roku jako syn Etelfryda – króla Nortumbrii. Po tym, gdy jego ojciec zginął w czasie powstania Brytów, Oswald zmuszony był wraz z dwójką swych braci opuścić kraj.
Udał się do klasztoru Kolumbana leżącego na szkockiej wyspie Iona, w którym jeszcze jako poganin zaczął pobierać nauki, następnie zaś przyjął chrzest. W tym samym czasie rządzący od niedawna Nortumbrią Caedwall zamordował Osryka i Eanfryda – wspomnianych tu już braci Oswalda. Oburzeni poczynaniami tyrana Caedwalla możni panowie, postanowili posłać po prawowitego następcę tronu i pomóc mu w odzyskani władzy nad krajem. W 634 roku Oswad powrócił do królestwa swego ojca, pokonując w bitwie pod Hewenfeld Caedwalla. Legendy głoszą, że zanim doszło do decydującego starcia, Oswald miał zgromadzić swe wojska wokół drewnianego krzyża i modlić się o zwycięstwo nad pogańską armią. Jedną z jego pierwszych decyzji jako nowego władcy, było rozpoczęcie intensywnej chrystianizacji swych poddanych.
W 635 roku, wspólnie ze świętym Aidanem założył benedyktyńskie opactwo Lindsifarne na Ildzie zwanej też Świętą Wyspą. Jak stwierdzają Vera Schauber i Hanns Michel Schindler, tamtejszy klasztor stał się „ośrodkiem działalności misyjnej wśród anglosasów”.
Oswald zginął 5 sierpnia 642 roku w bitwie, którą jego wojska stoczyły z armią pogańskiego króla Mercji, Pendą. Do konfliktu doszło, gdyż małżonka Oswalda, Cyneburga, wywodziła się z Wessexów, którzy po zaślubinach także mieli przyjąć wiarę chrześcijańską. Obawiający się utraty swych dotychczasowych pozycji i przywilejów możni Wessexowie zawarli sojusz z Pendą – władcą sąsiedniego królestwa - i tym sposobem zgromadzili wojska przewyższające liczebnie odziały Oswalda.
Miejsce, w którym pochowano ciało późniejszego świętego jest nieznane, natomiast jego głowa znajdować ma się w sarkofagu świętego Kutberta w angielskiej miejscowości Durham Szczególna czcią otaczany był Oswald w średniowieczu. Jest patronem angielskich monarchów, krzyżowców, czy żniwiarzy.
Za sprawą przybył na kontynent irlandzkich mnichów, którzy intensywnie propagowali jego kult, święty ten wielką popularnością cieszy się także w niemieckojęzycznych regionach alpejskich, gdzie do dziś zalicza się go do grona Czternastu Wspomożycieli. Właśnie jako bohater niezliczonych niemieckich eposów rycerskich jest patronem szwajcarskiego miasta i kantonu Zug, czy licznych świątyń pod jego wezwaniem. W jednym z takich kościołów - konkretnie w kościele pod wezwaniem św. Oswalda w Marktl an Inn - został ochrzczony papież Benedykt XVI.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).