Popiół i serce, czyli walentynki i Środa Popielcowa

W tym roku 14 lutego jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. Jak zatem pogodzić Środę Popielcową z walentynkami, czy to w ogóle możliwe?

Wiele osób przeżywa dylemat związany z faktem, że walentynki obchodzone 14 lutego wypadają w tym roku w Środę Popielcową, która jest dniem postu ścisłego i zarazem rozpoczyna okres czterdziestodniowej pokuty.

W lubelskich kościołach, w których znajdują się relikwie św. Walentego, 14 lutego był zawsze dniem szczególnym. W tym roku duszpasterze znaleźli jednak rozwiązanie.

W kościele Nawrócenia św. Pawła w Lublinie przy ul. Bernardyńskiej tradycyjnie 14 lutego odbędzie się o godz. 18.30 Msza św. o miłość. – W związku z tym, że tego dnia wypada Popielec, to będzie posypanie głów popiołem i homilia dotycząca przebaczenia – wyjaśnia ks. Mirosław Matuszny. Msza św. o miłość została wprowadzona przez niego w lutym 2016 r.

Natomiast w drugim lubelskim kościele posiadającym relikwie patrona zakochanych – św. Mikołaja na Czwartku, uroczystości odpustowe ku czci św. Walentego odbędą się 13 lutego o godz. 18.00. Oprawę muzyczną i uwielbienie przygotuje zespół Guadalupe. Kaznodzieją będzie ks. Andrzej Oleszko.

W obu kościołach przyjmowane są intencje modlitw w intencji małżonków, narzeczonych i zakochanych.

O tym, jak pogodzić walentynki i Środę Popielcową i czy to w ogóle możliwe – mówi o. prof. Andrzej Derdziuk, teolog moralista z KUL, duszpasterz, autor licznych publikacji naukowych i z zakresu duchowości chrześcijańskiej.

- Ponieważ w tym roku walentynki wypadają w Środę Popielcową, to ze względu na ten szczególny dzień pokuty katolicy winni zachować powagę dnia i choć nic nie przeszkadza w składaniu sobie życzeń oraz ofiarowaniu prezentów jako oznak sympatii i miłości, to jednak powinno się unikać wystawnych przyjęć, tańców i urządzania imprez rozrywkowych, ze względu na solidarność z Chrystusem, który zaprasza nas do modlitwy i postu – wyjaśnia o. Derdziuk.

- Warto zdawać sobie sprawę, że nowa świecka tradycja wypiera obchodzony od wieków dzień pokuty, który jest zakorzeniony w Ewangelii i ma swoje ważne miejsce w refleksji chrześcijanina nad przemijaniem. Dzień ten jest okazją do zweryfikowania, na ile Chrystus ma miejsce w moim życiu zaabsorbowanym licznymi zajęciami w codziennym zabieganiu. Szczególny dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu domaga się należnego potraktowania Chrystusowego zaproszenia „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – precyzuje profesor teologii moralnej.

Zakonnik nie pozostawia wątpliwości również w kwestii jedzenia, picia czy zabawy 14 lutego 2018 r. - Oznacza to zatem w tym konkretnym przypadku powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych i picia napojów alkoholowych oraz hucznych zabaw i urządzanych przyjęć. Jest dopuszczalne spożycie jednego posiłku do syta i dwóch nieco skromniejszych.


Św. Walenty był biskupem Terni w Umbrii. Informacje o nim są dość niewielkie i często rozbieżne. Żył w III w. i był rzymskim duchownym. W czasie prześladowań za cesarza Klaudiusza II Gota wraz ze św. Mariuszem asystował męczennikom w czasie ich procesów oraz ich egzekucji. Wkrótce potem sam został aresztowany i doprowadzony do prefekta rzymskiego. Ten wymagał od Walentego by wyrzekł się Chrystusa. Ponieważ nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu, kazał go ściąć. Śmierć męczeńska Walentego nastąpiła 14 lutego 269 r. Pochowano go w Rzymie. Jego grób już w IV w. otaczano czcią. W okresie średniowiecza kult Walentego rozprzestrzenił się niemal na cały kontynent europejski. Na terenie Niemiec św. Walenty był przyzywany w czasie epidemii chorób, zwłaszcza epilepsji. W krajach anglosaskich Walenty został patronem zakochanych. Stąd 14 lutego w tych krajach obdarowywano się prezentami i życzliwością.

W sztuce św. Walenty przedstawiany jest w ornacie, z kielichem trzymanym w lewej ręce i z mieczem w prawej. Niekiedy przedstawiany jest też jako biskup uzdrawiający dzieci z epilepsji.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6