Europa będzie popadała w kryzys

Ten dorobek papieża Jana Pawła II jest praktycznie nieznany, nie tylko na świecie, ale również w Polsce.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „W hołdzie wobec myśli Jana Pawła II”. Udział w niej wzięli przedstawiciele 5 uniwersytetów w kraju. Przybyłych na konferencję powitał ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor WSD.

- Chodzi o zapoznanie się z bogactwem myśli i spuścizną, jaką pozostawił nam Jan Paweł II, a prelegenci w swoich wystąpieniach podjęli szerokie spektrum zagadnień. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński. Jako pokłosie konferencji przewidziana jest publikacja, by w jakiś sposób pokazać myśl Jana Pawła II i uczcić pontyfikat naszego wielkiego papieża - powiedział ks. dr Wojciech Wojtyła, współorganizator konferencji. Ks. Wojtyła, który był również jednym z prelegentów, pisał doktorat z myśli Jana Pawła II pod kierunkiem ks. prof. Andrzeja Szostka, ucznia kard. Wojtyły.

- W moim wykładzie „Europa jest chrześcijańska w swoich korzeniach - Jana Pawła II wizja kultury europejskiej” chciałem wyjść od pewnych problemów, które w swoich wypowiedziach i dokumentach przedstawiał Jan Paweł II, a które w jakiś sposób przyczyniły się do kryzysu kultury europejskiej, kultury chrześcijaństwa w Europie i kultury samego człowieka. Sednem tego błędu, który Jan Paweł II identyfikuje jako błąd antropologiczny, jest ateizm. Papież twierdzi, że dopóki Europa będzie pozostawała pod wpływem nurtów sekularyzacyjnych, dopóty będzie ona nie tyle antyreligijna, co areligijna. Na tym polega między innymi istota sekularyzmu. Europa będzie popadała w kryzys, ten kryzys będzie postępował. Będzie to kryzys samego człowieka, prawdy i wolności, przechodzący w nihilizm. Największym zagrożeniem dla współczesnego człowieka, zdaniem Jana Pawła II, jest pokusa utraty nadziei i pokusa rozpaczy. Stawiając taką diagnozę, jednocześnie daje on receptę na naprawę tej sytuacji. Proponuje wyjście z tego kryzysu w powrocie do źródeł - do chrześcijańskich korzeni, do Ewangelii - powiedział ks. Wojtyła.

Z kolei ks. prof. dr hab. Edward Sienkiewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego mówił na temat „Jana Pawła II teologia Solidarności”. - Problem solidarności w wydaniu Jana Pawła II to jest przede wszystkim bardzo głęboka, systematyczna i znacznie wyprzedzająca fenomen Solidarności, jako ruchu pracowniczego, kwestia filozoficzna, którą zajmował się w swoich studiach antropologicznych. Powstaje pytanie, czy to był jakiś znak czasu, czy Karol Wojtyła, jako myśliciel, filozof, nawet i arcybiskup, kardynał, tak bardzo dostrzegał te problemy z chorą polską pracą - jak swego czasu określał to ks. prof. Józef Tischner. Trochę szkoda, że w analizach i sporach na temat człowieka i jego godności - w czym też mieści się spór o jego pracę - ten dorobek papieża jest praktycznie nieznany, nie tylko na świecie, ale również w Polsce - mówi.

„Trynitarno-komunijne wymiary misji Kościoła według encykliki Jana Pawła II »Redemptoris missio«” to temat, z którym zmierzył się ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Przypomniał, że Kościół jest misyjny i nie może z misji rezygnować, bo Kościół wywodzi się z komunii Ojca, Syna i Ducha Świętego, czyli komunii Trójcy Świętej. I Syn, i Duch Święty zostali posłani z misją na ziemię i założyli Kościół, który też jest komunią, mającą odwzorować komunię Trójcy Świętej. Kościół też jest posłany z misją zbawienia i nie może z tego zrezygnować, bo gdyby przestał być misyjny, to przestałby być Kościołem. Dlatego papież w swojej encyklice bardzo mocno pokazuje, że Kościół jest misyjny ze swej natury, bo jest Kościołem Trójcy Świętej. Pan Bóg może zbawić człowieka poza Kościołem, ale normalną drogą zbawienia jest Kościół, a więc również misje - podkreślał ks. Jagodziński.

Wśród prelegentów byli jeszcze dr Dorota Gonigroszek („Nauka Jana Pawła II w kontekście problemów społecznych XXI wieku”) z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim i ks. dr hab. Sławomir Fundowicz („Sport w nauczaniu Jana Pawła II”) z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Patronat honorowy nad konferencją objął bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji EP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

Organizatorzy konferencji to: Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu, Zakład Nauk o Państwie Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, Wydział Nauk Społecznych SGGW w Warszawie i Polskie Towarzystwo Mariologiczne.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11