Kard. Müller dementuje otwarcie na Komunię dla rozwiedzionych

W sprawie Komunii dla rozwiedzionych w nowych związkach nie może być żadnych wyjątków – potwierdza kard. Gerhard Müller, do niedawna prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W wywiadzie dla włoskiego portalu La Nuova Bussola Quotidana z całą stanowczością zdementował on przypisywane mu otwarcie na dopuszczanie do Komunii osób żyjących w związkach niesakramentalnych. W ten sposób zinterpretowane zostało napisanie przez niego wprowadzenia do książki włoskiego polityka i filozofa Rocco Buttiglione, w której polemizuje on z krytykami adhortacji „Amoris laetitia”.

Kard. Müller powiedział, że swym tekstem na temat „Amoris laetitia” chciał stanąć ponad aktualnym sporem o tę adhortację, pokazując, że jedynym kryterium interpretacji papieskiego dokumentu jest prawda objawiona, to co powiedział Pan Jezus. A oznacza to, że można ją odczytywać wyłącznie w świetle dotychczasowego magisterium Kościoła. „Są niestety pojedynczy biskupi i całe episkopaty, proponujący interpretację sprzeczną z dotychczasowym magisterium, dopuszczając do sakramentów osoby, które uparcie trwają w obiektywnych sytuacjach grzechu ciężkiego. Nie według tego kryterium powinno się interpretować «Amoris laetitia». Sam Papież Franciszek nazywa ją adhortacją tomistyczną, a zatem trzeba ją odczytywać w świetle św. Tomasza z Akwinu, który w kwestii dopuszczania do Eucharystii jest jasny pod względem dogmatycznym i ma wyczucie duszpasterskie względem poszczególnych osób” – dodał kard. Müller.

Odnosząc się natomiast do przypadków szczególnych były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że dotyczą one wyłącznie sytuacji, kiedy istnieją wątpliwości co do ważności sakramentu.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOMUNIA, ROZWÓD

 • gośćB
  09.11.2017 19:58
  Średnio co parę tygodni powraca temat adhortacji AL. Jedni są za, inni przeciw, jedni widzą otwarcie na grzeszników, a nawet zgodność z filozofią św. Tomasza z Akwinu (!), a inni przeciwnie dostrzegają zagrożenie dla nierozerwalności małżeństwa i niebezpieczeństwo świętokradczych Sakramentów. Powstał zamęt, kardynałowie występują przeciwko kardynałom, a biskupi przeciwko biskupom ( coś to komuś przypomina?). Sam kard.Muller nie wie do której strony się przyłączyć i miota się, raz tu, a raz tam. Jednak większość pasterzy postawiło na przeczekanie i milczą. Kto się cieszy z zamętu, chaosu , podziałów i tchórzostwa? Chyba wiadomo...Czym to się skończy? Są w Ewangelii takie słowa... "Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, nie ostoi się..."
 • Anna Panna
  09.11.2017 21:03
  "W sprawie Komunii dla rozwiedzionych w nowych związkach nie może być żadnych wyjątków." Oczywiście, że nie. Chyba że z towarzyszem kierownikiem duchowym rozeznają inaczej. Wtedy można. Ale to nie znaczy, że w ogóle można. Bo w ogóle to nie można. Ale nie może być tak, żeby ktoś się czuł wykluczony. Chociaż przecież nie można. Jednak chociaż nie można - to po rozeznaniu można. Tylko niech nikt nie mówi, że można, skoro nie można.
 • Gość Marek
  10.11.2017 11:07
  „Dubia są autorytatywne i wyraźnie uzasadnione” - powiedział ostatnio kardynał Gerhard Mueller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12