Kraków: modlitwa za prześladowanych i prześladowców

W środowy wieczór w krakowskim kościele św. Józefa przy ul. Poselskiej odprawiona została Msza święta w intencji prześladowanych chrześcijan oraz ich prześladowców.

Ludzie, którzy tam żyją, mówią, że my tutaj jesteśmy świadectwem dla nich, bo o nich pamiętamy i się za nich modlimy. Bo jesteśmy ich głosem, gdy im braknie sił, aby wołać o pomoc – mówił podczas homilii ks. Paweł Kaczmarczyk z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W środowy wieczór w krakowskim kościele św. Józefa przy ul. Poselskiej odprawiona została Msza święta w intencji prześladowanych chrześcijan oraz ich prześladowców.

Ks. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor regionalny poznańskiego oddziału PKWP, w homilii zwrócił uwagę na fakt, iż temat wolności religijnej nie zawsze był poruszany w mediach. – Kiedy tak naprawdę usłyszeliśmy o tym dramacie? O prześladowaniach chrześcijan w Iraku, Syrii, czy w wielu innych miejscach świata? Usłyszeliśmy dopiero wtedy, gdy zaczęli oni docierać do Europy. Wcześniej ten głos wcale nie był tak słyszalny – mówił.

Kapłan podzielił się także swoim doświadczeniem z pobytu na Bliskim Wschodzie. – Gdy byłem m.in. w Libanie, mogłem słuchać historii życia tych chrześcijan, zobaczyć warunki, w jakich żyją teraz. To często tylko metalowy kontener o powierzchni 15-18 m kw. – mówił.

Dodał, że mimo trudnych warunków mieszkalnych, bliskowschodnich chrześcijan wyróżnia niesamowita gościnność: – Każdy zaprasza do środka i czym tylko ma, tym chce ugościć – choćby herbatą czy kawą. Taka jest ich kultura. Nikt, kto tam przychodzi, nie może odejść nieugoszczony – podkreślił.

W rozmowach, które przeprowadził ks. Kaczmarczyk, jak refren powtarzały się słowa tamtejszych chrześcijan:”My tylko chcemy wrócić do swoich miast, gdzie kiedyś były nasze domy. Chcemy je odbudować, chcemy normalnie żyć”. Jak zaznaczył kapłan, to ich największe marzenie.

Na koniec kapłan podkreślił, że chrześcijańskim obowiązkiem jest wzajemna pamięć i niesienie pomocy. – Ci ludzie, którzy żyją tam, mówią, że my tutaj jesteśmy świadectwem dla nich. Bo o nich pamiętamy, bo za nich się modlimy. Bo jesteśmy ich głosem, gdy im braknie sił, aby wołać o pomoc – zakończył.

Kolejna Msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan odbędzie się 15 listopada, w III środę miesiąca, o godz. 18.30 w kościele ss. bernardynek przy ul. Poselskiej. Poza Krakowem takie Msze św. odprawiane są także w Kaliszu i w Poznaniu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6