W Polsce święto Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzimy od 1765 r. O blisko sto lat dłużej, niż cały świat. Czego jeszcze nie wiesz o kulcie Serca Jezusowego?
Wiek XVII. Czas, gdy rozwijał się - potępiony później - jansenizm. Czas, gdy kładziono nacisk na grzeszność i niegodność, gdy zalecano rzadkie przystępowanie do Komunii Świętej. W tym momencie pewna zakonnica doświadcza objawień. Słyszy: Moje Boskie Serce płonie tak wielką miłością ku ludziom, że nie może utrzymać dłużej tych gorejących płomieni, zamkniętych w moim łonie. Ono pragnie je rozlać za Twoim pośrednictwem i pragnie wzbogacić ludzi swoimi skarbami.
Upowszechnienie kultu Serca Jezusowego na cały świat musiało poczekać. Ważnym wydarzeniem na drodze jego ustanowienia była prośba Episkopatu Polski o ustanowienie liturgicznego święta Serca Jezusowego. Klemens XIII wyraził zgodę, ustanawiając to święto dla Polski i dla Arcybractwa Serca Jezusowego w Rzymie. Był rok 1765. Dla całego świata święto to zostało zatwierdzone niemal 100 lat później...
Dziś być może popularniejszym jest kult Miłosierdzia Bożego. Kult Serca Jezusowego pozostaje nieco w cieniu, a obietnica związana z dziewięcioma pierwszymi piątkami bywa traktowana dość mechanicznie. Warto sobie uświadomić, że kult Serca Jezusowego to inna forma czci okazywanej Bogu w Jego Miłosierdziu.
To On do nas wychodzi. On nas szuka. Nieustannie.
Tym, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat kultu Serca Jezusowego, poznać Jego głębię i historię, dowiedzieć się, co na ten temat mówił przez wieki Kościół polecamy pięknie wydany album przygotowany przez ks. Józefa Gawła SCJ i Dom Wydawniczy Rafael: "Najświętsze Serce Jezusa. Nadzieja dla świata". To swoiste kompendium wiedzy na temat kultu Najświętszego Serca Jezusowego. Książka dla tych, którym ta forma pobożności jest bliska, ale i dla tych, którzy jej nie znają. Warto do niej sięgnąć.
Przeczytaj fragment książki:
Ks. Józef Gaweł: "Najświętsze Serce Jezusa. Nadzieja dla świata". Dom wydawniczy Rafael
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Kiedy (w Polsce) obchodzimy wspomnienie Małgorzaty Marii Alacoque?
Odpowiedź: 14 października.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.