Żarty i śmiech podczas spotkania papieża z arcybiskupem Canterbury

Żarty i gromki śmiech - w takim klimacie przebiegło czwartkowe spotkanie papieża Franciszka z arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym. Odbyło się ono w ramach obchodów 50. rocznicy oficjalnego nawiązania relacji między katolikami a anglikanami.

Reklama

Po uroczystych nieszporach ekumenicznych odprawionych w środę przez papieża i prymasa Anglii w rzymskim kościele świętych Andrzeja i Grzegorza, w czwartek obaj zwierzchnicy spotkali się w Watykanie. Arcybiskupowi Canterbury towarzyszyła delegacja przedstawicieli prowincji anglikańskich.

W wygłoszonym do nich przemówieniu Franciszek podkreślił, że po pół wieku spotkań i rozmów "wzrosło przekonanie, że ekumenizm nie jest nigdy zubożeniem, ale bogactwem". Papież dodał, że zadaniem zwierzchników wyznań jest to, by dawać światu świadectwo miłości i jedności oraz zanieść je światu spragnionemu pokoju.

Arcybiskup Welby wyraził wdzięczność i uznanie dla posługi Franciszka, przede wszystkim za to, że przypomina o konieczności troski o ubogich. "Wasza Świątobliwość dał przykład wzorem Chrystusa swymi podróżami do miejsc cierpienia i trudności" - mówił anglikański arcybiskup.

Zauważył, że papież "stanął u boku migrantów" i podjął inicjatywy na rzecz walki ze współczesnym niewolnictwem i przemytem ludzi oraz zabrał głos w sprawie zmian klimatycznych. Ponadto prymas Anglii wyraził przekonanie, że papieskie listy i encykliki mają charakter uniwersalny.

Rzecznik Watykanu Greg Burke zamieścił w internecie krótkie nagranie filmowe ze spotkania Franciszka i arcybiskupa Welby'ego w papieskiej bibliotece. Zarejestrowano na nim gromki śmiech, jakim wybucha papież w czasie rozmowy.

Watykaniści przytoczyli żart, jaki anglikański duchowny opowiedział papieżowi: "Jaka jest różnica między liturgistą a terrorystą? Z terrorystą można negocjować".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3