Najważniejszy projekt życia

- Rodziny są fundamentem każdego zdrowego społeczeństwa i narodu, stanowiąc gwarancję jego przyszłości - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Reklama

Od rana tysiące uczestników XXIV Pielgrzymki Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej przybywało do maryjno-pasyjnego sanktuarium i modląc się przemierzało tutejsze dróżki.

Centralny punkt pielgrzymki, czyli Mszę św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, poprzedziła bowiem Droga Krzyżowa. Nabożeństwo zakończyło się ustawieniem przy ołtarzu polowym niesionego przez mężczyzn krzyża oraz obrazu MB Kalwaryjskiej, który na ramionach niosły kobiety.

- Cieszymy się, że tradycja umacnia się - mówił o rodzinnym pielgrzymowaniu kard. Stanisław Dziwisz. - Jest ona bowiem odpowiedzią na głęboką potrzebę wspólnotowego przeżywania najważniejszych spraw naszego życia. A przecież do tych najważniejszych spraw należy dobro naszych rodzin.

- Rodzina stanowi niezastąpiony punkt oparcia i odniesienia dla każdego, przychodzącego na świat człowieka. Jednocześnie rodziny są fundamentem każdego zdrowego społeczeństwa i narodu, stanowiąc gwarancję jego przyszłości - podkreślał kardynał.

Nawiązując do tematu tegorocznej pielgrzymki - "Małżeństwo fundamentem rodziny" - zaznaczył, że w dzisiejszym świecie "podejmowane są próby budowania alternatywnych związków, niezgodnych z prawem natury".

- W niejednym już kraju związki tego rodzaju zostały zrównane w prawodawstwie z małżeństwem mężczyzny i kobiety, przyznano im przywilej, zarezerwowany tylko dla normalnych rodzin. Ufamy, że w naszej ojczyźnie nigdy do tego nie dojdzie - mówił kard. Dziwisz.

Metropolita wyraził także zaniepokojenie licznymi rozpadami małżeństw, podkreślając przy tym, że ludzie, którym się nie powiodło, nie są wykluczeni z grona tych, o których troszczy się Kościół. - Dla nich jest również miejsce w sercu Kościoła, za nich Kościół również się modli.

Zastanawiając się nad przyczynami rozwodów kardynał zwrócił uwagę na znaczenie przygotowania się do małżeństwa, które nazwał "najważniejszym projektem życia".

- To przygotowanie najlepiej dokonuje się w dobrych, kochających się rodzinach, w których młodzi, ucząc się podstawowych postaw i cnót takich ofiarność, solidarność, odporność na trudy i przeciwieństwa, wierność, uczą się tym samym gotowości do uczynienia daru ze swego życia - tłumaczył kard. Stanisław Dziwisz.

Nawiązał także do troski o dzieci, która jest obowiązkiem całego społeczeństwa, kardynał wyraził zadowolenie z działania programu "500+" i przypomniał, że "trzeba chronić każde poczęte dziecię, również najsłabsze, najbardziej zagrożone. Trzeba pomagać małżonkom, którzy nie mogą doczekać się potomstwa, ale zgodnie z prawem moralnym, nie dopuszczającym manipulacji, chroniącym ludzki zarodek, bo to też jest człowiek".

- Dzieci nie należą tylko do rodziców, one są największym dobrem, inwestycją i kapitałem całego narodu - mówił metropolita krakowski.

Pielgrzymki rodzin odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej od 1993 roku, kiedy to zainicjował je ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowe spotkanie - rodziny naszej diecezji spotkają się bowiem na kalwaryjskich dróżkach już po raz 25.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Zobacz

 • waldi
  26.06.2012 21:08
  Treściwy artykuł. Właśnie dobrze, że został zamieszczony. Warto przeczytać. Niestety, przeciętny polski katolik jest bardzo cienki z teologii.
 • asla73
  27.06.2012 08:33
  Czytajmy nagłówki - to wykład profesora akademickiego a nie news czy krótki felieton. Jeśli szkoda nam czasu na poznawanie naszej wiary, to nie dziwmy się, że tak mało ludzi potrafi/ma odwagę merytorycznie bronić Kościół, gdy ktoś konfabulując mówi o nim źle.
  Czasem faktycznie nie mamy czasu, ale czy to powód by z tego względu narzekać?? Ja też nie przeczytałem teraz całości - ale od razu trafiłem piękny cytat:
  "Bóg, który nie potrafi cierpieć, jest uboższy od każdego człowieka. Gdyż Bóg niezdolny do cierpienia jest bytem niezdolnym do zaangażowania się. […] Kto nie potrafi cierpieć, nie potrafi też kochać"...
  Chciejmy szukać i poznawać lepiej naszą wiarę, by lepiej wypełniać wolę Ojca i poznawać wąską ścieżkę... Pozdrawiam.
 • gut
  01.07.2012 13:36

  Potrzebuję czasu aby ten wspaniały wykład dokładnie przeczytać i przetrawić.

 • gut
  23.07.2012 13:45
  Och! Dobrze, że to wróciło muszę to dobrze przestudiować! :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10