Kard. Filoni: Franciszek przyniósł Afryce nową nadzieję na pokój

Franciszek przyniósł Afryce nową nadzieję na pokój i sprawiedliwość. Wskazuje na to prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, który towarzyszył Papieżowi w pielgrzymce.

Reklama

Kierowana przez niego dykasteria odpowiada za posługę misyjną na tym terenie. Kard. Fernando Filoni zaznacza, że otwarcie Jubileuszu Miłosierdzia w rejonie naznaczonym przemocą uwypukla znaczenie przesłania przebaczenia i pojednania.

„Obecność Ojca Świętego we wszystkich trzech odwiedzonych przez niego krajach – Kenii, Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej - wywołała ogromną radość i niesamowity entuzjazm. Najbardziej odczuwało się to w naznaczonej wojną i przemocą Republice Środkowoafrykańskiej. Przez otwarcie tam Drzwi Świętych kraj ten stał się centrum katolicyzmu. Ludzie spojrzeli w przyszłość z nadzieją. Ufajmy, że nikt i nic nie stanie na przeszkodzie budowaniu tam pokoju – mówi w rozmowie z Radem Watykańskim kard. Filoni. - W kontekście swej wizyty w meczecie Franciszek zaznaczył, że nie lubi mówić o tolerancji, bo trzeba czegoś więcej, trzeba współistnienia, dialogu. Tolerancja być może jest pierwszym krokiem na drodze do powstrzymania wojen i przemocy, ale trwały pokój buduje się, gdy ma się świadomość, że wszyscy mamy prawo do życia w pokoju, każdy wyznając własną wiarę i czyniąc dobro. Zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie muszą dawać świadectwo swej wiary. Pokojowe współistnienie i wzajemne docenianie się jest możliwe. Zawsze uderza mnie kiedy w krajach, gdzie chrześcijanie są mniejszością, wyznawcy islamu mówią mi, że są wychowankami katolickich szkół. Skoro w niektórych zakątkach świata jest to możliwe, to dlaczego ma nie udać się w Afryce. Myślę, że papieska wizyta przyniesie także ten owoc: pomoże budować pokojowe współistnienie ludzi różnych religii we wzajemnym poszanowaniu swych praw”.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10