Coraz większym powodzeniem cieszy się Szlak Ignacjański w Hiszpanii.
Popularny już w XVII wieku, cztery lata temu został on odnowiony i dostosowany do współczesnych wymogów. Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia Jubileuszowego Roku Szlaku Ignacjańskiego.
Szlak Ignacjański prowadzi z Lojoli w Kraju Basków do Manresy, która leży w Katalonii. Tę 700-kilometrową trasę przebył w 1522 r. Ignacy, kiedy podjął decyzję o zmianie życia. Stała się ona popularna w XVII wieku po kanonizacji założyciela jezuitów oraz Franciszka Ksawerego, wielkiego misjonarza Dalekiego Wschodu. Odrodzenie szlaku obserwuje się od końca XX wieku. Pielgrzymi szukają głębokiego przeżycia religijnego na wzór duchowej przemiany, jakiej doznał św. Ignacy, innego stylu życia oraz przyjrzenia się swoim wartościom osobistym i społecznym. Czas pielgrzymowania to swoiste rekolekcje ignacjańskie w drodze. Szlak podzielony jest na 27 etapów. Wskazówki praktyczne i duchowe można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.caminoignaciano.org.
31 lipca rozpocznie się pierwszy Jubileuszowy Rok Szlaku Ignacjańskiego. Jego celem jest popularyzacja szlaku jako narzędzia spotkania z Bogiem i osobistego wzrastania, a także przygotowanie do 500-lecia nawrócenia Ignacego i jego pielgrzymki z Lojoli do Manresy. Fakt ten zostanie uczczony drugim Rokiem Jubileuszowym (31.07.2021-31.07.2022).
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.