Godna praca dla wszystkich

Bezrobocie i zatrudnienie niepełne bądź dorywcze należą do obrazu biedy we współczesnym świecie. Mówił o tym przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Rzymie wspólnie z Międzynarodową Organizacją Pracy oraz grupą instytucji pozarządowych o inspiracji katolickiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Godna praca, sprawiedliwość społeczna i wykorzenienie globalnego ubóstwa”.

Reklama

Przemawiając na tym forum kard. Peter Turkson przypomniał, że bieda dotyka milionów, jeśli nie wręcz miliardów ludzi na świecie. Wśród jej przejawów znajdują się właśnie problemy związane z pracą i zatrudnieniem. Stąd zachodzi pilna potrzeba wypracowania alternatywnego podejścia ekonomicznego, „bazującego na sprawiedliwości i solidarności”, które dokonałoby prawdziwej transformacji społecznej. Już samo polepszenie warunków i bezpieczeństwa pracy pozytywnie wpłynęłoby na dobrostan różnych środowisk – uważa przewodniczący Papieskiej Rady „Iustutia et Pax”. Dlatego jego zdaniem nie można rezygnować z ideału „społeczeństwa dobrobytu”, gdzie z jednej strony wszyscy mieliby dostęp do wykształcenia i ochrony zdrowia, a z drugiej dbano by o równowagę przyrodniczą Ziemi. Ideał walki z biedą poprzez zapewnienie godnej pracy wszystkim byłby też narzędziem realizacji Milenijnych Celów Rozwoju po 2015 roku – zauważył kard. Turkson.

Na poparcie swego postulatu pochodzący z Ghany purpurat przypomniał papieską diagnozę obecnego kryzysu gospodarczego. Franciszek wielokrotnie wskazywał bowiem, że jest to wynik postawienia pieniądza w centrum działalności ekonomicznej. W pewnym sensie komentarzem do tego może być dzisiejszy tweet Ojca Świętego, który prosi wszystkich rządzących, „aby nie zapominali o dwóch rzeczach: godności ludzkiej i dobru wspólnym”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7