Chrześcijanie często są leniwi i zgorzkniali

Papież Franciszek powiedział podczas wtorkowej mszy w Domu świętej Marty, że wielu chrześcijan pozbawionych jest entuzjazmu. Są zgorzkniali, egoistyczni, smutni, leniwi i ogarnięci znieczulicą - podkreślił. A to - jak dodał papież - szkodzi Kościołowi.

Reklama

W kazaniu podczas porannej mszy Franciszek mówił: "Myślę o tylu chrześcijanach, tylu katolikach. Tak, oni są katolikami, ale bez entuzjazmu, nawet są zgorzkniali". Papież zauważył, że niektórzy wierni przyznają: "Owszem, chodzę w każdą niedzielę na mszę, ale nie będę się angażować".

Tacy ludzie, jak podkreślił Franciszek, trzymają wiarę dla siebie samych, "dla własnego zdrowia" i nie chcą dzielić się nią z innymi.

"Powiadają: +tak lepiej, lepiej nie ryzykować+. To choroba lenistwa, lenistwo chrześcijan. Taka postawa paraliżuje apostolski zapał, czyniąc z chrześcijan osoby bierne, spokojne, ale nie w dobrym tego słowa znaczeniu" - powiedział papież. Tacy katolicy - jego zdaniem - są zbyt leniwi, by wyjść i głosić Ewangelię. "To osoby ogarnięte znieczulicą" - ocenił.

Według papieża duchowe lenistwo prowadzi do tego, że chrześcijanie stają się smutni, są negatywnie nastawieni i nie chcą, żeby im przeszkadzać w życiu. "To jest choroba nas chrześcijan" - zauważył Franciszek. "Tacy chrześcijanie nie służą, nie czynią dobra Kościołowi, są egoistami" - dodał.

Jako kolejny grzech chrześcijan papież wymienił "formalizm". "Życie chrześcijańskie tych ludzi polega na tym, żeby mieć wszystkie dokumenty w porządku, wszystkie świadectwa" - ocenił. "To chrześcijanie hipokryci. Ich interesują tylko formalności" - powiedział. Następnie Franciszek przyznał: "Tylu mamy ich w Kościele".

Papież przypomniał, że drogą życia chrześcijańskiego jest zapał apostolski i troska o wszystkich "rannych", którzy znajdują się w "szpitalu polowym", jakim - jego zdaniem - powinien być Kościół.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • Viator
  01.04.2014 20:44
  No tak.. I na dodatek za ten komentarz zostałem zbanowany. Bo choć jestem zarejestrowany, moje komentarze nie przechodzą... Moderatorze? Gdzie Twoje sumienie? Jesteś z siebie zadowolony? Umiesz spojrzeć w lustro? Co tam widzisz? Czy zdajesz sobie sprawę, że zamiast podnieść duszę przygnębioną właśnie ją dobiłeś?
 • Wiesiek
  01.04.2014 22:53
  Krytyka, krytyka i sama krytyka innych. Typowe moralizowanie. Dzisiaj argentynski liberalny dziennik "Clarín"(taki tamtejszy odpowiednik Gazety Wyborczej) zamiescil ostra krytyke polskich biskupow (szczegolnie Michalika i Gadeckiego) za ich,jak to okreslono "wrogosc wobec papieza Franciszka".Dla znajacych jezyk hiszpanski:prosze wpisac haslo:"Los obispos polacos critican al papa Francisco"
 • Viator
  02.04.2014 10:02
  Mnie najbardziej w słowach papieża Franciszka boli, że jego zdaniem smutek i zgorzknienie bierze się z lenistwa i że ten smutek i zgorzknienie powoduje znieczulice. Wymienia takie rzeczy jednym tchem i to nie po raz pierwszy. Nie doświadcza dziś trudności z jakimi ja się borykam. Bardzo więc proszę, żeby mnie i mojego smutku tudzież zgorzknienia nie osadzał.
 • d
  07.04.2014 13:47
  Zgadzam się z papieżem. To o mnie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6