Korea Północna uwolni misjonarza

Korea Północna uwolni australijskiego misjonarza, aresztowanego w zeszłym miesiącu i oskarżonego o szerzenie propagandy religijnej - poinformowała tamtejsza oficjalna agencja prasowa KCNA.

Reklama

75-letni John Short został zatrzymany w połowie lutego w Pjongjangu po tym, jak zostawił w świątyni buddyjskiej ulotkę o tematyce biblijnej. Wiele innych znaleziono w jego pokoju hotelowym. Według agencji pastor przyznał, że jego działanie było "niewybaczalnym przestępstwem" łamiącym prawo Korei Północnej, przeprosił za nie i poprosił o wybaczenie.

John Short mieszka w Azji od 40 lat. W Hongkongu kieruje wydawnictwem, które publikuje Biblie, kalendarze i ulotki po chińsku i w innych językach azjatyckich.

Konstytucja północnokoreańska formalnie zapewnia wolność religijną, w rzeczywistości jednak ona tam nie istnieje. W praktyce jedyną dopuszczalną formą religijności jest kult jednostki pierwszego dyktatora komunistycznego – Kim Ir Sena i jego potomków rządzących tym krajem. Wprawdzie w stołecznym Pjongjangu istnieją trzy kościoły – dwa protestanckie i jeden katolicki - jednak w praktyce są one dostępne wyłącznie dla turystów, dyplomatów i pracujących tam członków międzynarodowych organizacji pozarządowych. W charakterze duchownych pracują w nich funkcjonariusze stowarzyszeń ustanowionych przez władze i przez nie kontrolowanych. Od kilku lat czynna jest również cerkiew prawosławna, wzniesiona przez Patriarchat Moskiewski za zgodą ówczesnego przywódcy Kim Dzong Ila, ale także przeznaczona jedynie dla cudzoziemców.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12