USA: biskupi przypominają o prawach pracowników

Z okazji obchodzonego 2 września w USA Święta Pracy episkopat wydał specjalne oświadczenie, które niemal w całości poświęca sytuacji bezrobotnych.

Biskupi przypominają, że wielu Amerykanom odebrano należny im szacunek i godność. Przyczyn tego stanu rzeczy upatrują w trudnościach w znalezieniu pracy, zatrudnieniu poniżej kwalifikacji lub za zaniżone wynagrodzenie oraz w wykorzystywaniu ich przez pracodawców. 

Przypadające w pierwszy poniedziałek września Święto Pracy kojarzone jest przez Amerykanów z relaksem, odpoczynkiem i wyjazdami poza miasto. W tym kontekście oświadczenie biskupów nie napawa optymizmem. „Więcej niż 4 miliony osób jest pozbawionych pracy przez ponad sześć miesięcy w roku. Pięciu bezrobotnych walczy o każde dostępne stanowisko pracy. Brak pracy powoduje obniżenie stawki podstawowej” – alarmują biskupi. Przypominają również, że 46 mln Amerykanów, włączywszy 16 mln dzieci, żyje w ubóstwie. Biskupi poruszyli również kwestię konieczności istnienia związków zawodowych. „Choć, podobnie do innych instytucji, związki zawodowe nie są perfekcyjne, to jednak właśnie one zapewniają pracownikom bezpieczeństwo” – piszą biskupi.

Episkopat USA wykorzystał Święto Pracy także do tego, aby zaapelować o sprawiedliwą reformę prawa imigracyjnego. Jego zdaniem powinna ona zagwarantować ochronę podstawowych praw człowieka.

Pierwszy poniedziałek września obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych jako Święto Pracy od 1882 roku. Ustanowione celem oddania szacunku robotnikom, dziś stało się praktycznie dniem pożegnaniem lata i w wielu amerykańskich rodzinach przygotowaniem dzieci do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12