Róża wdzięczności

Polsko-niemiecko-francusko-indyjska pielgrzymka dotarła na Jasną Górę. Tak, tak - chodzi o 68. Pielgrzymkę Rybnicką, która nabiera coraz bardziej międzynarodowego charakteru.

Patrząc na pielgrzymów, którzy wchodzili na aleję przed Jasną Górą, można było odnieść wrażenie, że ten żywy potok ludzi nigdy się nie skończy.

W sumie przyszło ich ok.  4,2 tys. w 9 grupach. Pokonali 115 km drogi (jeden dzień dłużej szli pielgrzymi z Jastrzębia i Pszowa).

Na czele grupy szła delegacja górników w mundurach oraz kobiety w strojach śląskich. Przynieśli Matce Bożej 68 róż jako dowód wdzięczności za bezpieczną drogę. Górnicy przynieśli bryłę węgla w kształcie tegorocznego logo pielgrzymki, którą potem złożyli u kaplicy przed Cudownym Obrazem. Było na nim napisane hasło tegorocznej pielgrzymki "Być solą ziemi".

Ta największa pielgrzymka z naszej archidiecezji nosi zaszczytną nazwę Pielgrzymki Archidiecezjalnej. Grupę po raz 10 przyprowadził jako kierownik ks. Marek Bernacki. W tym roku do rybniczan dołączyli pątnicy z Niemiec, Francji i Indii. Te ostatnie reprezentowały 3 siostry zakonne, o których można więcej przeczytać tutaj.

Ks. Bernacki zwrócił uwagę na bardzo liczny udział młodzieży oraz cieszył się znacznie większą i bardziej widoczną grupą małych dzieci, które rodzice zabrali na trasę. Najmłodszy pielgrzym liczył ledwie 3 miesiące życia. Najstarszą osobą w gronie tegorocznych pielgrzymów była 80-letnia pani Zyta.

Wiele radości dało pielgrzymom spotkanie z rodzinami i przyjaciółmi. Na Jasną Górę przyjechali z Rybnika kilkoma autokarami. Wiele osób dojechało swoimi samochodami lub.... rowerami. Pielgrzymującym pieszo przedstawicielom swoich rodzin wręczyli kwiaty na powitanie.

Mszę św. na jasnogórskich wałach sprawował ks. infułat Rudolf Brom. Przypomniał te czasy, kiedy pielgrzymi idący z Rybnika spotykali bardzo wiele przeszkód, przeciwności i kontroli, które miały doprowadzić do tego, żeby przestali wędrować ze Śląska na Jasną Górę. - Warto zapytać na zakończenie pielgrzymki, czy ja osobiście, jako człowiek wierzący, jestem rzeczywiście solą tej ziemi, tej śląskiej ziemi.  Czy moja wiara jest na tyle silna, że kształtuje nie tylko moje życie, ale życie moich bliźnich? - pytał pielgrzymów ks. Brom.

Tradycyjnie po apelu jasnogórskim mieszkańcy Rybnika i okolic mieli w planach całonocne czuwanie w kaplicy Cudownego Obrazu. Pielgrzymka oficjalnie zakończy się w niedzielę o g. 17.00 w bazylice św. Antoniego w Rybniku.

Na Jasnej Górze do rybniczan dołączyła setka pielgrzymów z Katowic oraz 120 osób, które ze stolicy województwa przyjechało autokarami. Byli też pielgrzymi z Pszczyny z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, oraz ze Świętochłowic. W sumie ponad 5 tys. osób z naszej archidiecezji modliło się przed obliczem Królowej Polski.

Podsumowanie 68. Pielgrzymki Rybnickiej przez jej kierownika Ks. Marek Bernacki:

Ks. Marek Bernacki o zwyczajach pielgrzymkowych i planach na przyszły rok:

Poniżej można zobaczyć galerie zdjęć z Jasnej Góry i całej trasy pielgrzymki począwszy od Rybnika.

Więcej o 68. Pielgrzymce Rybnickiej będzie można przeczytać w 32 numerze katowickiego dodatku do "Gościa Niedzielnego".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6