O dialog w podzielonej Wenezueli

Nienawiść, agresja i przemoc prowadzą po drogach zniszczenia i śmierci. Nasza wiara chrześcijańska wzywa nas, byśmy byli narzędziami pokoju, przebaczenia i pojednania - napisali biskupi Wenezueli w opublikowanym 2 maja oświadczeniu o bardzo poważnej sytuacji, w jakiej znalazł się ten kraj.

Reklama

 Po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich okazało się, jak bardzo jest podzielone wenezuelskie społeczeństwo. Sytuacja w kraju wciąż wydaje się niestabilna i bardzo napięta.Episkopat przypomina, że pokój społeczny i polityczny w Wenezueli wymaga wzajemnego uznania przez obydwie frakcje, których politycy zdobyli praktycznie po połowie głosów wyborców.

W ostatnich dniach doszło bowiem do ostrych konfrontacji słownych, a nawet do aktów agresji fizycznej między parlamentarzystami.„Używanie języka wykluczającego, atakującego i grożącego innym powoduje strach i poniżenie narodu. Może też wywołać tragiczne reakcje społeczne. Przyłączamy się do żądania większości Wenezuelczyków, by wyzbyć się represji, gwałtów, molestowania, a także nieusprawiedliwionych zwolnień pracowników sektora publicznego i stosowania przemocy z pobudek politycznych” – wzywają hierarchowie.

Biskupi potępili akty agresji fizycznej, do których doszło między parlamentarzystami, a które napawają bólem i wstydem. Sprzeciwili się też kategorycznie represjom, jakim zostali poddani ci, którzy w sposób pokojowy demonstrowali w obronie konstytucji. Przypomnieli także, iż „każdy Wenezuelczyk, a w pierwszym rzędzie władza, ma obowiązek chronić życie i nie odbierać ludziom nadziei. Dzisiaj, jak nigdy dotąd, koniecznie trzeba wspierać i szanować pracę organizacji pozarządowych, które zobowiązane są do obrony praw człowieka” – czytamy w deklaracji episkopatu Wenezueli.

Napięcie w Wenezueli utrzymuje się po ogłoszeniu przez tamtejszą komisję wyborczą zwycięstwa Nicolasa Maduro w wyborach prezydenckich. Ze względu na bardzo niewielką, wynoszącą zaledwie 260 tys. głosów przewagę, na żądane opozycji zdecydowano się na ponowne przeliczenie głosów. W związku z powyborczymi zamieszkami i zorganizowanymi przez opozycję manifestacjami, aresztowano kilkaset osób. Siedem osób zginęło.

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7