Prezydent Włoch na "Dziedzińcu pogan"

Znaczny rozgłos we Włoszech wzbudziła kolejna edycja „Dziedzińca pogan” – inicjatywy Papieskiej Rady Kultury na rzecz dialogu z niewierzącymi. Tym razem imprezę zorganizowano w sercu katolickiej Italii – Asyżu.

Reklama

Specjalnym gościem spotkania był prezydent Giorgio Napolitano, co wywołało zainteresowanie opinii publicznej tym bardziej, że jest on znany z wieloletniej działalności komunistycznej.

Szef włoskiego państwa mówił o konieczności współpracy z Kościołem w dobie kryzysu. Chodzi zwłaszcza o umocnienie zasady dobra wspólnego oraz o przywrócenie należytego miejsca postawom obywatelskim, co wymaga zbieżnych wysiłków ze strony różnych instytucji i środowisk. Zdaniem Napolitano przypomina to wymogi konstytuanty. „Chodzi o wysiłki na rzecz ożywienia na nowo sensu etyki i obowiązku – mówił prezydent. – Chodzi o upowszechnienie nowej świadomości wartości duchowych, darów kultury, korzyści z solidarności. Tylko to może dźwignąć ludzką kondycję”.

W panelu z udziałem głowy włoskiego państwa nie zabrakło wątku osobistego, bezpośrednio związanego z celem „Dziedzińca pogan” w Asyżu. Giorgio Napolitano przyznał, że w młodości otrzymał wychowanie religijne, jednak z czasem oddalił się od praktyk, nie znajdując w nich odpowiedzi na nurtujące go pytania. „Wybrałem inne życie, które to zapotrzebowanie pomijało” – stwierdził prezydent i dodał: „Może nie dotknęło mnie światło łaski...”.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10