Szukać i znajdować Boga

- Każdy we wspólnocie, decydując się na życie duchowością ignacjańską, przeżywa ją bardzo indywidualnie. Natomiast wspólne jest mocne doświadczenie Pana Boga, pozwalającego się spotkać na tej drodze, i to ono tworzy naszą tożsamość – mówi o. Andrzej Szczypa SJ, asystent lokalny WŻCh w Trójmieście.

Są wśród nich ludzie w rożnym wieku, reprezentujący niemal wszystkie zawody. Zazwyczaj prowadzą bardzo aktywny tryb życia, ale to nie przeszkadza im żyć radosnym doświadczeniem obecności Pana Boga. Uczą się bowiem nieustannie szukać i dostrzegać Go wszędzie i we wszystkim, będąc jednocześnie otwartymi i dyspozycyjnymi względem Jego woli i zamiarów.

Czas dla świeckich

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh) jest w Kościele światowym publicznym stowarzyszeniem na prawach papieskich. To ruch, inspirowany duchowością św. Ignacego Loyoli, zrzeszający ponad 160 tys. osób w 60 krajach na wszystkich kontynentach. Jego początków należy upatrywać w pierwszych grupach apostolskich osób świeckich, powstających od 1540 r. z inicjatywy św. Ignacego i jego towarzyszy. W 1563 r. o. Jean Leunis SJ założył w Kolegium Rzymskim wspólnotę, którą nazwano Prima Primaria. W 1584 r. papież Grzegorz XIII zatwierdził ją oficjalnie jako Sodalicje Mariańskie. Stała się ona pierwszą wspólnotą, do której przyłączyły się kolejne. Ich członkowie żyli w prawdziwie braterskiej jedności, uczestniczyli we Mszy św., wspólnie się modlili, odprawiali rachunek sumienia oraz przygotowywali medytacje na kolejne dni. Spotykali się też co tydzień, by dzielić się tym, co przeżywali. Wspólnoty Sodalicji rozszerzyły się wkrótce na cały świat, stając się narzędziem dla zachowania i rozprzestrzeniania charyzmatu ignacjańskiego we wszystkich obszarach życia, co było szczególnie ważne, gdy Towarzystwo Jezusowe uległo kasacie. Sodalicje Mariańskie miały ogromne oddziaływanie na życie społeczne i moralne. W 1967 r. Prima Primaria przekształciła się w WŻCh i w ten sposób nadal przekazuje duchowość ignacjańską osobom świeckim.

Solidny fundament

Członkowie WŻCh poprzez proces formacyjny dążą do coraz większej dojrzałości duchowej i ludzkiej. W tej formacji ważne miejsce zajmują Ćwiczenia Duchowne, które są jednym z filarów charyzmatu ruchu. – Jeżeli osoby są we wspólnocie, a nie odprawiają Ćwiczeń Duchownych, to będzie brakowało wspólnej płaszczyzny rozumienia jej tożsamości – podkreśla o. Andrzej. Niektóre osoby trafiły do WŻCh właśnie po rekolekcjach ignacjańskich, z pragnieniem kontynuowania doświadczenia życia duchowością ignacjańską na co dzień. A życie to oznacza podjęcie możliwie cotygodniowej medytacji nad Pismem Świętym. – Medytacja to nauka słuchania Pana Boga i wchodzenie z Nim nie tylko w dialog, ale przede wszystkim w coraz większą bliskość – tłumaczy o. Andrzej. Z przebywaniem w tej bliskości łączy się też praktyka ignacjańskiego rachunku sumienia. – Nazywany on bywa także modlitwą miłującej uwagi. Nie chodzi w nim o rachowanie uczynków, dobrych i złych, ale o stawanie w prawdzie przed Panem Bogiem i dostrzeganie Jego działania w poszczególnych chwilach dnia – mówi Elżbieta, jedna z animatorek WŻCh. Kolejnym istotnym elementem są wspólnotowe spotkania, na których obecni modlą się i dzielą doświadczeniem Pana Boga. – To dzielenie bardzo nas ubogaca, bo gdy możemy obserwować, jak druga osoba wzrasta duchowo, to i w nas dokonuje się rozwój – zauważa Lucyna. Siły do tego codziennego wzrastania czerpią członkowie WŻCh z Eucharystii, w której starają się uczestniczyć jak najczęściej. W miarę możliwości korzystają z kierownictwa duchowego.

Być dla innych

Życie duchowością ignacjańską wymaga pewnej dyscypliny duchowej, która może się wydawać nawet obciążeniem. Tymczasem członkowie trójmiejskiej WŻCh podkreślają, że życie we wspólnocie i czerpanie z tej duchowości bardzo im pomaga w życiu rodzinnym oraz w miejscach pracy i zaangażowań. Wśród nich można wymienić pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu od 1997 roku rekolekcji w ciągu życia, a od dwóch lat także rekolekcji radiowych w okresie Wielkiego Postu. Członkowie WŻCh piszą również rozważania do portalu „Modlitwa w drodze”, przygotowują coroczne czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w kościele stacyjnym w Gdańsku oraz comiesięczne czuwania w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego na Witominie; niektórzy z nich udzielają się także w telefonie zaufania. Trójmiejska WŻCh planuje też dwa razy w roku spotkania otwarte, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych ich działalnością.

Najbliższe spotkanie otwarte odbędzie się 7 października w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Gdyni. O godz. 10 Msza święta w kaplicy Matki Bożej, a po niej wykład oraz czas na rozmowę.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11