Niemcy: ingerencja w wolność religijną

Niemiecki episkopat skrytykował wyrok sądu w Kolonii, który uznał obrzezanie dzieci za niezgodne z prawem. Przewodniczący podkomisji episkopatu ds dialogu z Żydami bp Heinrich Mussinghoff w specjalnym oświadczeniu zaapelował o przestrzeganie wolności religijnej i szybkie prawne wyjaśnienie sprawy.

Podobnie wypowiedzieli się przedstawiciele środowisk żydowskich i muzułmańskich w Niemczech, reprezentanci blisko 4 milionów osób.

Chodzi o wyrok w sprawie czteroletniego muzułmanina, który trafił do szpitala z komplikacjami po obrzezaniu. Przypadkiem zajęła się prokuratura, a sąd orzekł, że obrzezanie dzieci z przyczyn religijnych jest karalnym uszkodzeniem ciała. Ponadto rytuał ten w opinii sądu ogranicza prawa dziecka do podjęcia w przyszłości samodzielnej decyzji o przynależności religijnej.

Bp Heinrich Mussinghoff, krytykując wyrok, napisał w imieniu episkopatu, że dotychczasowe przypadki obrzezania w Niemczech i na całym świecie nie wykazują, by rytuał ten źle wpływał na rozwój dziecka. Ponadto, stwierdził bp Mussinghoff, nie jest jasne, dlaczego mimo obrzezania dziecko w przyszłości nie mogłoby zadecydować o swojej religijnej przynależności. Zdaniem bpa „zakaz obrzezania dzieci jest poważną ingerencją w wolność religijną i prawa rodzicielskie”. Wyraził on ubolewanie, że sąd zignorował religijne motywacje obrzezania u Żydów i muzułmanów.

Niektórzy z niemieckich polityków zasygnalizowali już, że sprawą powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny. Centralna Rada Żydów w Niemczech domagała się interwencji parlamentu, a kryminolodzy przestrzegają przed zepchnięciem rytuału obrzezania do podziemia bez odpowiedniej opieki medycznej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9