Kronika VI Sesji

Ostatnia już, VI Sesja Plenarna I synodu Diecezji Katowickiej, zwołana została na 8 – 9 oraz 15 listopada br.

Zasadniczym przedmiotem jej obrad były powtórne czytania większości schematów, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane na poprzednich sesjach plenarnych. Na początku jednak zostały przedstawione jeszcze dwa schematy przygotowane do pierwszego czytania na tę sesję, mianowicie: „Młodzież w Kościele Katowickim” oraz „Trzeźwość jako zadanie duszpasterskie”.

Pierwszy z wymienionych schematów- „Młodzież w Kościele Katowickim” przedstawił problematykę duszpasterska młodzieży, tzn. jej miejsce w Kościele tak powszechnym jak i lokalnym. Pamiętając o soborowym określeniu młodzieży jako nadziei Kościoła, trzeba mieć na uwadze zarówno jej pozytywne cechy, jak i trudności, które przeżywa. W ożywionej dyskusji nawiązano głównie do tych myśli schematu, w których podkreślony jest podmiotowy charakter duszpasterstwa młodzieżowego, tzn. że nie tylko Kościół troszczy się o młodzież, ale i młodzież daje dowody troski o Kościół. Wyraża się w tym naturalna dążność młodych ludzi do działania, do budowanie nowego – przez co jest bliska podstawowemu posłannictwu Kościoła, który ożywiany przez Ducha Świętego zmierza do odnowy świata. Ze strony duszpasterzy młodzież oczekuje zrozumienia swojej problematyki, wyznaczania jej odpowiedzialnych zadań w obrębie wspólnoty parafialnej, jak również swojej reprezentacji w parafialnej radzie duszpasterskiej.

Drugi z dyskutowanych schematów dotknął groźnego zjawiska społecznego, jakim jest pijaństwo i alkoholizm. Wobec rozmiaru szkód, jakie we wszystkich prawie dziedzinach życia społecznego wyrządza nadużywanie alkoholu, zwalczenie tej plagi społecznej wymaga mocniejszego zaangażowania ze strony duszpasterstwa. W dyskusji wyrażono niepokój z powodu obniżenia się wieku spożywających alkohol, jak również coraz powszechniejszego zjawiska alkoholizmu kobiet. Podkreślono, że przyczyną pijaństwa jest nie tylko głęboko zakorzeniony obyczaj picia przy wszystkich okazjach, ale również nierzadko skłócona rodzina czy niekorzystne warunki współżycia domowego. Obu schematom poświęcono poświęcenia w sobotę – 8 listopada br. i tego dnia przyjęto je wszystkie według formuły: tak, zgodnie z wniesionymi uzupełnieniami.

Następne dni, tzn. niedzielę – 9 listopada i sobotę – 15 listopada br. poświęcono drugiemu czytaniu wszystkich pozostałych schematów. Ogółem w ciągu tych dwóch dni zostało przedstawionych 16 schematów i wszystkie uzyskały ostateczną aprobatę Synodu. Po zakończeniu czytań schematów i przyjęciu uchwał dokonano wyboru Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.  

W statystycznym podsumowaniu synodu można przytoczyć następujące cyfry:

  • 22 uchwały – obejmujące całokształt problematyki duszpasterskiej,
  • 6 sesji plenarnych, w czasie których odbyto 48 posiedzeń w ciągu 130 godzin,
  • 644 wystąpienia dyskusyjne na auli synodalnej oraz kilkaset wniosków złożonych na piśmie.

Za zakończenie ostatniego dnia obrad VI Sesji Plenarnej Ks. biskup Ordynariusz odprawił w auli synodalnej Mszę św., w czasie której wszyscy uczestnicy przystąpili do Komunii św. Zgromadzenie synodalne, które przez prawie rok wspólnej pracy nawiązało serdeczna więź międzyosobową, jak nigdy przedtem przeżywało dzięki Eucharystii Chrystusową wspólnotę. W homilii wygłoszonej przez Sekretarza Synodu zawarte były wybiegające w przyszłość refleksje nad losami dotychczasowych synodalnych osiągnieć, bo synod choć zakończył obrady, będzie trwał nadal poprzez realizacje jego uchwał.  Po wspólnym dziękczynnym „Ciebie Boże wielbimy” Ks. Biskup Ordynariusz wręczył każdemu z uczestników medal okolicznościowy upamiętniający synod i zaprosił wszystkich na uroczystość zakończenia I Synodu Diecezji Katowickiej, którą cała diecezja będzie świętować w uroczystość Chrystusa Króla.

Ks. Benedykt Woźnica

Sekretarz Synodu

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11