Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej bazyliką

Ponad 20 tys. pielgrzymów z całej Polski i zagranicy uczestniczyło w uroczystościach nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi-sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu k. Jasła. To druga na świecie, po sanktuarium Matki Bożej w La Salette, świątynia z takim tytułem.

Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski wraz biskupem rzeszowskim Kazimierzem Górnym i bp. Edwardem Białogłowskim. W uroczystościach uczestniczył przełożony generalny zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów, ks. Silvano Marisa MS, a także przełożony Polskiej Prowincji ks. Andrzej Zagórski MS oraz ponad siedemdziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Po południu zaplanowano koncert wdzięczności znanej piosenkarki Eleni, a wieczorem – prapremierę pierwszego w Polsce Oratorium o Matce Bożej Saletyńskiej w wykonaniu chóru katedralnego Pueri Cantores Resovienses.

Tytuł bazyliki mniejszej nadaje się kościołom o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowym, wyróżniającym się poziomem działalności duszpasterskiej, liturgicznej czy katechetycznej. Tak jest w przypadku dębowieckiej świątyni, w której przez ponad 100 lat wierni – jak czytamy w akcie nadania tytułu – „ze szczerym oddaniem powierzają się opiece Matki Bożej oraz podziwiają jej duchowe piękno, kontemplując pokorę Służebnicy Pańskiej, Pośredniczki łask i Pojednawczyni grzeszników”.

Dekretem ordynariusza rzeszowskiego w dębowieckiej bazylice wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w następujących dniach: w rocznicę otrzymania tytułu bazyliki mniejszej (22 sierpnia); w dniu poświęcenia kościoła (17 września); w dniu patronalnym kościoła (19 września); w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca); w trzecią niedzielę maja; ponadto raz w roku wierny może uzyskać odpust zupełny w dowolnie wybranym przez siebie dniu.

Saletyni przybyli do Dębowca w 1910 r. Budowa kościoła p.w. Matki Bożej Saletyńskiej rozpoczęła się w 1936 r. Pięć lat później dokonano jego poświęcenia, a w 1966 r. obecna świątynia została konsekrowana. Szczególną czcią pielgrzymów przybywających do Dębowca cieszy się figura Matki Bożej Płaczącej, w bocznej kaplicy sanktuaryjnej. Przedstawia Matkę Bożą Saletyńską siedzącą na kamiennym głazie, z twarzą ukrytą w dłoniach i pochyloną do przodu. Rzeźbę wykonał w 1959 r. rzeźbiarz Edward Koś, według modelu prof. Franciszka Kalfasa z Krakowa. 15 września 1996 r. odbyła się uroczystość koronacji papieskiej łaskami słynącej figury Matki Bożej Płaczącej, dokonana przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego, abp. Józefa Kowalczyka.

Polskie La Salette odwiedza rocznie ponad 700 zorganizowanych grup pielgrzymkowych. Co roku przybywa tu kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Głównym celem pracy duszpasterskiej jest szerzenie kultu Maryi z La Salette. Przy sanktuarium działa Centrum Pojednania „La Salette”. Przez cały rok przeprowadza się tutaj saletyńskie rekolekcje dla dorosłych i młodzieży, rekolekcje specjalistyczne oraz rekolekcje dla kapłanów i osób konsekrowanych. Dom rekolekcyjny służy także zorganizowanym grupom oraz pielgrzymom indywidualnym. Istnieje tutaj i działa również Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej. Od 1987 r. prowadzone jest Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych, w którym przez tydzień uczestniczy w formacji ponad 2,5 tysiąca młodych ludzi z Polski i zagranicy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6