Zakończył się IX Zjazd Gnieźnieński

„Do wszystkich chrześcijan apelujemy o większe zaangażowanie na rzecz budowy otaczającego nas świata w duchu wartości, jakie wyznajemy” – napisali uczestnicy IX Zjazdu Gnieźnieńskiego w przesłaniu do Europejczyków.

W dokumencie „Święty obywatel to dobry obywatel”, który stanowi podsumowanie trzydniowego spotkania, z niepokojem zauważono, że w Europie słabnie głos chrześcijan, czego powodem jest niedostateczne świadectwo wyznawców Chrystusa. Przesłanie kierowane jest także do polityków. Podkreśla się w nim, że pogrążona w kryzysie Europa potrzebuje dziś prawdziwych mężów stanu, potrafiących wznieść się ponad perspektywę zbliżającej się kolejnej kampanii wyborczej.

W dokumencie podkreślono, że społeczeństwo obywatelskie potrzebuje chrześcijan, a chrześcijanie powinni się angażować w jego budowanie. Zaznaczono, że chrześcijanie i wyznawcy innych religii mają do odegrania niebagatelną rolę w wypełnianiu europejskiej idei obywatelską treścią.

IX Zjazd Gnieźnieński, który odbył się w dniach 16-18 marca pod hasłem „Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan”, oficjalnie zainaugurowali Prymas Polski abp Józef Kowalczyk oraz prezydent RP Bronisław Komorowski. Pozdrowienia do uczestników zjazdu skierował także papież Benedykt XVI. „Chrześcijaństwo, choć ukierunkowuje człowieka ku wieczności, nie zwalnia go z troski o rzeczywistość doczesną, co więcej zachęca do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym w duchu miłości Boga i bliźniego” – napisał papież.

W zjeździe wzięło udział wielu znamienitych gości: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kard. Stanisław Ryłko – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski i ks. Jan Martyniak – arcybiskup Archieparchii Przemysko-Warszawskiej Kościoła Bizantyńsko-Ukraińskiego oraz zwierzchnicy i delegaci Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej z jej prezesem abp. Jeremiaszem.

Do udziału w trzydniowym spotkaniu zaproszono także znanych polityków m.in. prof. Jerzego Buzka i premiera Tadeusza Mazowieckiego, duchownych Kościołów chrześcijańskich, liderów organizacji kościelnych i pozarządowych, ludzi nauki i kultury.

W trzydniowe spotkanie w Gnieźnie zaangażowanych było w sumie 1050 osób. Wśród uczestników spotkania było 330 osób z Polski, które zarejestrowały swój udział. Prócz tego do Gniezna przyjechało prawie 60 młodych Polaków ze Wschodu, m.in. z Rosji, Białorusi, Mołdawii, Armenii, czy Gruzji. Obecna była również niewielka grupa niemieckiej młodzieży. Wśród 107 prelegentów byli goście z Hiszpanii, Niemiec, Austrii, oraz Czech.

Przesłanie do uczestników Zjazdu skierował prezydent RP Bronisław Komorowski. „Mówi się ostatnio wiele o deficycie demokracji. Idea europejska wydaje się wielu obywatelom wspólnoty czymś abstrakcyjnym, odległym od ich codziennych interesów i trosk. Europejską ideę trzeba dziś na nowo wypełnić obywatelską treścią. Chrześcijanie i wyznawcy innych religii mają tu do odegrania niebagatelną rolę” – mówił. Przypomniał, że chrześcijaństwo kiedyś w sposób najmocniejszy łączyło Europę. Dziś system liberalnej demokracji oparł umowę społeczną na wspólnocie jednostek, czerpiąc z Kościoła zasadę uczestniczenia.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6