Wobec ludzkiego cierpienia

Opieka duszpasterska jest wpisana jako jedno z praw pacjenta w służbie zdrowia i pomocy społecznej w Polsce.

Sposób jej sprawowania w praktyce szpitali, domów pomocy społecznej, hospicjów i innych instytucji pomocowych jest różnorodny i często zależy od stopnia zaangażowania i poziomu wiedzy specjalistycznej duszpasterza powołanego do tej misji przez przełożonych kościelnych. Potrzebę edukacji do tej opieki, sprawowanej na styku teologii i psychologii ze światem medycyny i pomocy społecznej zauważali wielokrotnie kapelani i duszpasterze.

W ramach projektu edukacyjnego Szkoły Opieki Duszpasterskiej Św. Jana Bożego w Krakowie powstała publikacja „Dolentium Hominum. Duchowni i świeccy wobec ludzkiego cierpienia”, będąca zredagowanym dla potrzeb polskiego czytelnika zbiorem artykułów opublikowanych przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Watykanie. Większość tych artykułów jest po raz pierwszy udostępniona w języku polskim.

Książka skierowana jest do pracowników służby zdrowia, pomocy społecznej, wolontariuszy, duszpasterzy, a przede wszystkim do tych osób, które same na swej drodze niesienia pomocy i wsparcia chorym, poszukują duchowych inspiracji i zrozumienia w wyborze swej codziennej misji.

- Niniejsza praca wpisuje się w nurt publikacji niezwykle dziś potrzebnych i cennych, znakomicie bowiem – z poszanowaniem pluralizmu kulturowego i światopoglądowego, a także różnych systemów wartości – wypełnia lukę w zakresie holistycznego spojrzenia na ludzkie cierpienie, sposoby reagowania oraz niesienia pomocy cierpiącym. Jako lektura obowiązkowa książka ta powinna trafić nie tylko do rąk duszpasterzy i katechetów, ale też do studentów wielu kierunków i specjalności, w tym nauk społecznych, medycznych i przyrodniczych, oraz do wszystkich zawodowo zajmujących się szeroko rozumianą edukacją, terapią, pracą socjalną, niesieniem pomocy i wsparcia. Docenić należy inicjatywę redaktorów prezentowanej publikacji za podjęcie tak ważnej i delikatnej kwestii, jaką jest cierpienie ludzkie – uważa profesor Jarosław Michalski.

Książka dostępna jest na stronie www.lubiepomagac.eu
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9