Żydowski western

Indianin i Żyd licytujący się, którego z nich bardziej doświadczył los, są bohaterami spektaklu "Weisman i Czerwona Twarz - Żydowski Western" w reżyserii Andre Huebnera-Ochodlo. Jego premiera odbędzie się w sobotę na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Reklama

Reżyserem spektaklu, który powstał na podstawie sztuki George'a Taboriego - węgierskiego Żyda urodzonego w Budapeszcie - jest aktor, reżyser teatralny i pieśniarz Andre Huebner-Ochodlo.

Huebner-Ochodlo powiedział PAP, że jest "fanem całej twórczości Taboriego" zaliczanej do kanonu współczesnej dramaturgii. "Kiedy studiowałem u prof. Andrzeja Wirtha na Uniwersytecie w Giessen (Niemcy - PAP) Tabori był jednym z gościnnych profesorów. Poznałem jego sposób myślenia o teatrze, sztuce i człowieku, i jest mi to bardzo bliskie. Uważam, że każdy z szanujących się teatrów powinien zajmować się jego twórczością" - powiedział PAP Huebner-Ochodlo.

Spektakl pt. "Weisman i Czerwona Twarz - Żydowski Western" opowiada historię Żyda i Indianina, którzy spotykają się w "surrealistycznej przestrzeni Gór Skalistych" i licytują się, którego z nich los bardziej doświadczył. Ich pojedynek obserwuje upośledzona Rutka - córka Weismana. Jest to - jak powiedział reżyser - widowisko niezwykłe, poruszające poważną tematykę, odnoszące się nie tylko do tragedii, jakich doświadczyli Żydzi i Indianie, ale także inne narody.

Żyda Weismana gra Michał Kula, w rolę Czerwonej Twarzy wcielił się Adam Hutyra. Przekładu sztuki Taboriego dokonał Jacek St. Buras, muzykę do spektaklu napisał Adam Żuchowski.

Premiera odbędzie się w sobotę w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Andre Huebner-Ochodlo jest dyrektorem kultowego Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Do tej pory w częstochowskim teatrze wyreżyserował "Wilki", "Plażę", "Znikomość" i "Do dna".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3