Prawosławni: Brakuje darów ewangelicznych

Słabość duchowa współczesnego społeczeństwa przyczynia się do utraty wiary, nadziei i sensu życia - pisze w liście do wiernych z okazji świąt Bożego Narodzenia sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Reklama

Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat świąt religijnych korzysta duża część społeczności prawosławnej w naszym kraju, wigilia Bożego Narodzenia przypada 6 stycznia, czyli trzynaście dni po świętach katolickich.

W tym terminie święta obchodzą przede wszystkim wierni Cerkwi w północno-wschodniej Polsce.

Sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego pisze w liście, który będzie w święta odczytywany w cerkwiach, o obowiązkach wiernych: życia w wierze, miłości, pokoju, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wstrzemięźliwości, łagodności, cierpliwości, "nosząc ciężary jeden drugiego" i "zawsze stojąc na straży pokoju".

W ocenie prawosławnych hierarchów, "dzisiaj brakuje tych darów ewangelicznych". "Słabość duchowa współczesnego społeczeństwa, łatwo poddającego się wszelkiego rodzaju pokusom szatana, przyczynia się do utraty wiary, nadziei i sensu życia" - piszą hierarchowie.

Uważają, że dlatego też prawosławni mają szczególne zadanie "bycia +solą ziemi+ i +światłością+, oświecającą otaczający nas świat". "Uroczystość tego święta wprowadza w nasze serca i umysły wielką odpowiedzialność za nasze prawosławne świadczenie o dobru, nasze zatroskanie o wszystko, co jest dla nas bliskim, duchowym bogactwem" - podkreślił sobór.

Dokładnych danych o liczbie prawosławnych w Polsce nie ma. Według hierarchów, wiernych jest ok. 550-600 tys., z czego około połowy mieszka w północno-wschodniej Polsce, m.in. w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.

Święta Góra Grabarka k. Siemiatycz, z cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, jest najważniejszym prawosławnym sanktuarium w kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3