Nowa Szkoła Nowej Ewangelizacji

Bp Piotr Libera powołał do istnienia Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Płockiej pw. św. Łukasza Ewangelisty. Celem szkoły będzie kształcenie w diecezji ewangelizatorów.

Reklama

„Powołanie Szkoły Nowej Ewangelizacji w diecezji płockiej jest odpowiedzią na wezwanie czasów, w których żyjemy i gdzie coraz częściej dostrzega się tendencje do życia bez Boga – powiedział KAI bp Piotr Libera. – Włączamy się tym samym w polski nurt Szkół Nowej Ewangelizacji, które funkcjonują w innych diecezjach, zakonach itd. Zależy nam, aby podstawowy przekaz Dobrej Nowiny, że jest Bóg, i że jest On Panem życia, dotarł do jak największej liczby wierzących i zaowocował osobistym spotkaniem z Jezusem Chrystusem”, podkreślał biskup płocki.

Dodał również, że decyzja o utworzeniu w diecezji płockiej SNE współbrzmi z intuicjami ostatnich papieży: bł. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, który zapowiedział już synod dotyczący Nowej Ewangelizacji na jesień 2012 roku.

Jak zapisano w dekrecie powołującym SNE DP pw. św. Łukasza Ewangelisty, głównym zadaniem szkoły będzie „formacja ewangelizatorów dla dzieła nowej ewangelizacji w Kościele lokalnym”. W swej działalności SNE będzie kierować się przepisami statutu oraz wskazaniami biskupa diecezjalnego. Kierownictwo i członków szkoły powierzono opiece Maryi – Gwieździe Nowej Ewangelizacji.

„SNE jest programem pastoralnym, który ma na celu kształcenie ewangelizatorów i formatorów ewangelizatorów – wyjaśnia dr Iwona Zielonka, dyrektor SNE DP pw. św. Łukasza Ewangelisty. – Stanowi ją grupa osób, które posługują w Kościele m.in. poprzez kursy ewangelizacyjne i rekolekcje. Szkołę tworzą osoby świeckie i kapłani. Obecnie w jej skład wchodzi ponad dwadzieścia osób z różnych wspólnot, działających w diecezji płockiej” - mówi dr Zielonka.

Program kursów ewangelizacyjnych obejmuje całościową formację osoby: od osobistej decyzji wyboru chrześcijaństwa jako stylu życia, po formację biblijną, pastoralną, homiletyczną, liturgiczną, wspólnotową. Szkoła będzie uczyć, jak w prosty sposób głosić współcześnie Ewangelię, tak, aby słowo Boże dotarło do każdego człowieka. Kursy SNE mają na celu tworzenie wspólnot w parafii, która z kolei stawać się będzie miejscem pogłębionego formowania wiary, wzrostu religijnego i ewangelizacji na zewnątrz.
Asystentem kościelnym SNE DP pw. św. Łukasza Ewangelisty został ks. Rafał Pabich.

W Polsce działa już ponad 20 Szkół Nowej Ewangelizacji m.in. w Bielsku-Białej, Poznaniu, Przemyślu. Pierwsza SNE, która dała początek wielu innym szkołom na całym świecie powstała w 1980 r. w Meksyku. W Polsce pierwsza SNE została założona w 1994 r. w Kielcach. Ich program formacyjny jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji. Papież w wygłoszonym w 1983 r. na Haiti przemówieniu stwierdził, że nowa ewangelizacja powinna być „nowa w zapale, w metodach i w środkach wyrazu”.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Autopromocja

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10